Suchý Čert - komix o jevišovické legendě

Kdo je Suchý Čert? Pro někoho hrdina, pro někoho odpadlík a psanec. V každém případě zaryl hluboké brázdy do historie Jevišovic. Hynek z Kunštátu, zvaný Suchý Čert, byl pánem Jevišovic, purkrabím znojemského hradu, odvážným a nekompromisním válečníkem, ale i lapka a násilník. Hynek stál vždy věrně na straně Jevišovic a oddaně sloužil svému králi Václavu IV.

Pojďte a poznejte jeho příběh plný odvahy, zrady, úspěchů i pádů, ale i příběh vášně a lidskosti.


Zatímco Hynek poklidně panuje na Jevišovicích, král Zikmund a rakouský vévoda Albrecht připravují obléhání královského města Znojma. Hynek naštěstí dostal včas zprávu o jejich záměrech.
 

 

 

 

Hynek spěchá do Znojma a připravuje obranu proti spojeným armádám Rakušanů.
 

 

 

Na pomoc s obranou Znojma přispěchali Vokové z Holštejna. Ani těžké boje a neutuchající válečná vřava nezabrání zažehnutí citů. Stalo se, že Vok mladší si vydobyl lásku u jedné z panen v klášteře klarisek a unesl ji zpoza zdí kláštera.
 

 

 

Znojmo je pod Hynkovým praporem uhájeno! A tábor spojených vojsk Zikmunda a Albrechta byl vypleněn vítěznými oddíly Jevišovických.
 

 

 

Zikmund zuřil po prohnané bitvě. Jeho spojenec Albrecht podlehl uplavici, která se rozšířila zbídačeným táborem. A loucký opat, který společně s nimi osnoval plány na dobytí Znojma, zpytoval ve strachu svědomí.

 

 

 

Hynka postihla zrada. To když po vyhrané bitvě o Znojmo opustil jeho brány a vrátil se do Jevišovic. Zrádci pustili vojáky obléhatelů pod vedením markraběte Jošta do města a ti pobyli zbylé obránce z Hynkova tábora. Hynek se nevzdával a sváděl nové a nové boje. Pomsta je mocná hybatelka osudů. Ale zrada střídá zradu. Hynek nakonec padl do léčky a byl zajat.
 

 

 

Hynek se ale nikdy nevzdával. Cestu ke svobodě si dokázal vybojovat!
 

 

 

Hynek zvaný Suchý Čert zažil mnohé. Jeho neutuchající vůle ho i po tom všem dokázala dostat ze zajetí. I když zbitý a zmrzačený, vrátil se domů.
 

 

 

Zaujal vás příběh Suchého Čertra? Pak vězte, že když se vydáte do Jevišovic, můžete se o něm dozvědět mnohem více. Doporučujeme vám návštěvu Předzámčí Jevišovice, kde na vás čeká zbrusu nová expozice o životě a historii Jevišovicka.
 

Autorkou komixu je kreslířka Veronika Biskupová. Pokud chcete vidět, jak komix vznikal, navštivte speciální stránku o Suchém Čertovi

 

 

 

 


  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Jevišovice a okolí - mohlo by Vás zajímat

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×