Venuše z Hlubokých Mašůvek

Venuše z Hlubokých Mašůvek

Kategorie: Muzea a výstavy

Sošku hlubokomašůvecké Venuše vytvořil dávný umělec kolem roku 4600 před Kr. Soška je vysoká přibližně 33 centimetrů a jedná se o vrcholný nález neolitického umění. Na rozdíl od Věstonické Venuše totiž realisticky ztvárňuje některé detaily lidského těla (oči, nos, bradavky) a její ruce jsou ohnuté do gesta značícího vzdávání úcty.

Venuše z Hlubokých Mašůvek má mírně zakloněnou hlavu a dívá se ke slunci, což dokládá vztah k religiozitě u pravěkých lidí.

Tato Venuše je k vidění v muzeu na Starém zámku v Jevišovicích. Je jedním z nejcennějších vystavených artefaktů ve sbírce pravěkých nástrojů, keramiky a uměleckých předmětů z naší oblasti. Sošku objevil v roce 1934 František Vildomec, badatel a řídící učitel z nedalekého Boskovštejna. Součástí rozsáhlé expozice jsou i evropsky proslulé unikáty, jako například střelická váza se čtyřmi vypíchanými lidskými postavami, mísy s lidskými hlavami v rozích nebo bronzová spona s kuželkami. Řadu nálezů objevil František Vildomec společně se znojemským notářem, později archeologem, Jaroslavem Palliardim.

 

Otevírací doba:

květen + září otevřeno víkendy 10.00 až 16.00 hod

červen až srpen otevřeno úterý až neděle 10.00 až 16.00 hod

podrobnosti o otevírací době

 

Vstupné:

90,- Kč, snížené 45,- Kč, rodinné 225,- Kč

 

 

 

 

Kontakt

Jevišovice - Moravské zemské muzeum
Starý zámek 1
671 53

Tel.: +420 778 743 952
E-mail: jcerny@mzm.cz
Www: www.mzm.cz

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×