Křížová cesta Bedřišky Znojemské

Křížová cesta Bedřišky Znojemské

Kategorie: Církevní památky a poutní turistika

Spočiňte v zamyšlení nad sebou i okolním světem.

Křížová cesta v Jiřicích u Moravských Budějovic je úkazem, který byste opravdu neměli při svých toulkách Jevišovickem opomenout navštívit. Zdejší křížová cesta, jejíž autorkou je malířka a umělkyně Bedřiška Znojemská, se nachází v bývalém ovocném sadu a nabízí čtrnáct zastavení se sedmnácti obrazy.

Obrazy symbolicky odkazují ke křížové cestě, jak ji známe, ale zároveň nabízejí výjevy ze současného světa. Obrazy jsou plné otázek, bolesti a touhy po lásce a smíření. Obracejí se k nešvarům doby, které nás provázejí na každém kroku. Lež, nenávist, ale i násilí, drogy a prostitutce. Přesto v nich ucítíte přesah, naději, podanou ruku.

Kéž těm, kteří se tu zastaví, přinese tato chvíle útěchu, naději a sílu v dnešním rozbouřeném světě.

Jednotlivá zastavení jsou obklopena trávou a keři a nabízejí dostatečnou intimitu k rozjímání. A až projdete celou křížovou cestu, můžete vystoupat na rozhlednu Aničku a zadívat se do zdejšího kraje. Případně můžete posedět v přilehlé zahradě nebo stylové kavárně U Kumštu hned vedle Galerie Setkání Bedřišky Znojemské.

Bedřiška Znojemská patří mezi nejuznávanější světové malíře. Její tvorbu nejlépe označit jako romantický symbolismus. Je jí vlastní hluboká víra a katolická tradice. Je autorkou četných výmaleb kaplí a kostelů, křížových cest, náhrobků či výzdoby zvonů. Jejím velkým tématem je hledání prapodstaty života a lásky, která je naší nadějí do budoucnosti. Jak sama říká: „Budoucnost světa nespočívá v technice, ale v množství lásky, kterou probudíme v druhých. Tomu chci zůstat věrna.

Kontakt

Křížová cesta Bedřišky Znojemské
Jiřice u Moravských Budějovic
671 54

Tel.: +420 515 258 217
E-mail: obec.jiriceumb@volny.cz
Www: http://www.znojemska.cz/krizova-cesta/

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×