Po stopách Suchého Čerta

Po stopách Suchého Čerta

Suchý Čert, nebo také Hynek z Kunštátu, je výraznou postavou jevišovické historie. Byl to správce zdejšího panství, válečník, ale také obávaný loupežník. Jeho loupeživé výpravy směřovaly nejen na významná sídla na Jevišovicku a na Znojemsku, ale také do Rakouska. A krom toho se v Hynkových dobách přeháněly našimi zeměmi nepokoje, které krátce po jeho smrti vygradovaly do podoby husitských válek.

Jevišovice se staly pod praporem Suchého Čerta obávaným nepřítelem královského města Znojma. K jeho nejviditelnějším kouskům patřila porážka rakouského vévody Albrechta a krále Zikmunda Lucemburského, kteří společně vytáhli proti Hynkovi v roce 1404. Tehdy měl ještě jako purkrabí ve správě město Znojmo. Albrecht při této výpravě přišel o život kvůli uplavici, která se šířila jejich vojenským ležením, Zikmund měl také na mále.

Starý hrad, který obýval Suchý Čert, byl v roce 1421, touž byl Suchá Čert dávno po smrti, vypálen vojsky rakouského vévody a později českého krále Albrechta Habsburského. Tehdy byl zdejším panovníkem Sezema Zajímač, příslušník rodu Kunštátů. Jevišovický Starý hrad byl centrem husitského odporu na jižní Moravě.

A proč Suchý Čert? Přezdívka Čert odráží jeho násilnou povahu a nevybíravé chování. A protože byl Hynek na svou dobu nezvykle hubený a vysoký, získal přídomek Suchý. Příliš informací se však o jeho podobě nezachovalo a podle jednoho z mála obrazů (viz. úvodní obrázek) působil Suchý Čert  ve své zbroji opravdu hrozivě.

Kde všude jsou stopy Suchého Čerta v Jevišovicích a okolí a na Znojemsku?

Pustý hrad v Jevišovicích (Starý hrad)
Zřícenina hradu Bukovina (u Jiřic u Moravských Budějovic)
Zřícenina hradu Rabštejn (u Dukovan)
Znojemský hrad

Publikováno: 25. 08. 2016


  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Jevišovice a okolí – tipy na akce v regionu

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×