Víte, že..?

Než vyrazíte do Jevišovic, přečtěte si, co jste o nás možná nevěděli. A až tu budete, tak se dobře dívejte kolem sebe, abyste si ty zajímavosti ověřili na vlastní oči :-).

Takže, víte, že...?

1) Název města Jevišovice je odvozen od označení místa Je Výš?

Původ názvu města Jevišovice je zahalen tajemstvím. Během Třicetileté války vypálili Jevišovice Švédové a bohužel přišly nazmar i veškeré listiny předcházející tomuto datu. Přesto se podle jedné z verzí odvodil název města od slova Výš.

2) V Jevišovicích bylo první venkovské kino na Znojemsku?

3) Jevišovice nejsou nejmenší město v ČR?

Někdy se o nás říká, že jsme nejmenším městem v České republice. Není to pravda, neboť nejmenší město u nás je Rabštejn nad Střelou, který má jen 72 obyvatel. Pravda ale je, že jsou Jevišovice nejmenším městem v Jihomoravském kraji.

4) Jsme až do roku 1753 měli právo hrdelní a vlastní šibenici i s katem?

Kat bydlel na samotě v údolí Jevišovky a práce měl podle zápisů, které se nám dochovaly, mnoho a mnoho.

5) Na náš kostel brali řemeslníci míru dle kostela v Dyji?

Podle pověsti poslal jevišovický farář řemeslníky do vesničky Dyje, kde měli vzít míru tamnímu kostelu a podle něj postavit stejný u nás v Jevišovicích. Řemeslníci však do Dyje nedorazili a míry vzali pouze jednomu místnímu hostinci. Faráři se však nepřiznali. Tomu se vznikající stavba nezdála a vše si jel do Dyje osobně ověřit. Naštěstí dal věci do pořádku!

6) Jevišovice měly mohutné hradby o obvodu 444 vídeňských sáhů?

Na sklonku 18. století přišly plány na opravu městských hradeb v Jevišovicích. V roce 1778 se uskutečnilo velké měření za účasti radních, rychtáře a krajského hejtmana. Plánovaná oprava měla dle výsledků měření a propočtů vyjít na 8708 zlatých. Bohužel přišla válka a k opravě už nikdy nedošlo.

(1 vídeňský sáh = 189,65 cm)

7) V Jevišovicích zazněla poprvé na Znojemsku píseň Kde domov můj?

Znojemský notář JUDr. Jan Vlk pořádal roku 1871 v Jevišovicích na vrhu Žalově první Tábor lidu na Znojemsku. Podle dochovaných pramenů se tu sešlo 16 - 20 tisíc lidí, aby demonstrovali svou národní jednotu. A právě při této příležitosti zazněla poprvé na Znojemsku naše budoucí hymna.

8) V Jevišovicích žijí potomci italských stavařů a dělníků?

Na stavbu Jevišovické přehrady bylo pozváno mnoho stavařů a dělníků z Itálie. Mnoho z nich tu zůstalo natrvalo, nebo tu zanechali své potomky. Možná proto koluje v našich žilách jižanská krev :-).

 

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×