Hasičské muzeum v Jiřicích

Hasičské muzeum v Jiřicích

Kategorie: Muzea a výstavy

Muzeum hasičské techniky v malé vesničce Jiřice u Moravských Budějovic je opravdovým unikátem. Díky zapálení místního rodáka Františka Vybírala můžete nahlédnout do historie práce hasičů až k přelomu 18. a 19. století.

Původně soukromá sbírka se rozrostla na několik stovek exponátů, které dokládají fungování dobrovolných hasičů na našem území. Návštěvníci naleznout v muzeu hasičské stroje, uniformy, přilby, odznaky a nepřeberné množství dalších artefaktů včetně písemných dokumentů a sborových časopisů.

Pokud máte rádi krásu a vůni historických strojů, můžete se kochat stříkačkami, včetně těch nejstarších dřevěných, které se zapojovaly za koňská spřežení. Rozsáhlá sbírka uniforem zahrnuje pracovní oděvy, ale i vycházkové uniformy z různých geografických oblastí Moravy, Čech, Rakouska, ale i jiných zemí, a zachycuje proměny hasičských oděvů v čase.

Hasičské muzeum ukazuje také odznaky a poháry ze soutěží, ale i rozsáhlou sbírku odznaků. Pokud budete mít dostatek času, můžete zalistovat v časopisech, které vydávají nebo v minulosti vydávala sdružení dobrovolných hasičů z různých míst naší republiky. Expozici doplňuje výstava fotografií různých modelů hasičských aut a také speciální kolekce fotografií historických hasičských vozů z USA.

Průvodcem po muzeu Vám bude sympatický František Vybíral, který je sám dobrovolným hasičem, a jeho poutavý výklad oživí exponáty přímo před Vašimi zraky.

Kontakt

Hasičské muzeum Sboru dobrovolných hasičů Jiřice u Moravských Budějovic
Jiřice u Moravských Budějovic 7
671 54

Tel.: +420 515 258 217
E-mail: obec.jiriceumb@volny.cz
Www: http://www.aktivnizona.cz/cs/clanky/hasicske-muzeum-v-jiricich-302.html

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×