Starý zámek

Starý zámek

Kategorie: Historie a památky

Starý zámek v Jevišovicích, tuto nejvýznamnější historickou památku v našem městě nechal v letech 1423 – 1426 vybudovat Sezema z Kunštátu. Zámek měl nahradit zničený starý hrad, ležící na opačném břehu řeky Jevišovky. Svoje přízvisko „starý“ zámek získal po vystavění nového jevišovického zámečku v 17. století.

Starý zámek v Jevišovicích, Kunštáti a jak to bylo dál

Starý zámek patřil dlouhá léta jevišovické větvi pánů z Kunštátu, jejímž zakladatelem byl Boček z Jevišovic. V polovině 15. století se zámek stal jejich hlavním sídlem a podržet si jej dokázali až do roku 1587. V tomto roce rod vymřel po meči a zámek připadl knížatům z Minsterberka. Po vymření Minsterberků roku 1649 prodal císař zámek jedné z nejvýznamnějších postav jevišovické historie, Ludvíku Raduitovi de Souches. Ten o tři desetiletí později spolu se svými potomky dokončil přestavbu zámku v raně barokním stylu, včetně výstavby kaple sv. Ludvíka.

Po smrti syna Ludvíka Raduita de Souches Karla Ludvíka a vnuka Karla Josefa vymřel rod de Souches po meči. Poté, co se dědička Marie Vilemína provdala za Jana Nepomuka z rodu Ugarte, přešel v roce 1743 zámek a celé jevišovické panství do vlastnictví rodu hrabat Ugarte. Hrabata Ugarte provedla několik dalších úprav zámku, než v roce 1879 panství přešlo pod rod Locatelli, který k současné podobě zámku nic významného nepřidal. Dalším majitelem byl od roku 1916 vídeňský průmyslník původem z Velké Británie, Vilém rytíř Offenheim z Pontexina, který zámek i zbytek panství značně zmodernizoval. Jeho potomci zámek v roce 1939 prodali hraběti Larisch-Mönichovi, v roce 1945 byl poté na základě Benešových dekretů konfiskován.

Minulý rok proběhla na Starém zámku rozsáhlá rekonstrukce. Přijďte se podívat na nově zpřístupněné objekty a expozice. Momentálně je v prostorách Starého zámku zpřístupněno několik muzeálních expozic Moravského zemského muzea.

  • Expozice sbírky zámeckého nábytku Františka Vildomce přenesená z Boskovštejna. Je památkou na Ofenheimy, majitele panství v 1. třetině 20. století.
  • Expozice Hradní kuchyně
  • Výstava Umění skalních maleb
  • Výstava Sousedé na talíři

Kromě toho můžete navštívit i Předzámčí s expozicí znázorňující historii, přírodu a další zajímavosti z regionu. Pro děti je zde Dětský labyrint.

 

Otevírací doba:

květen + září - otevřeno víkendy 10.00 až 16.00 hod

červen až srpen - otevřeno úterý až neděle 10.00 až 16.00 hod

(podrobnosti o otevírací době).

 

Vstupné:

90,- Kč, snížené 45,. Kč, rodinné 225,. Kč

 

Kontakt

Jevišovice - Moravské zemské muzeum
Starý zámek 1
671 53

Tel.: +420 778 743 952
E-mail: jcerny@mzm.cz
Www: http://www.mzm.cz

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×