Kaple Panny Marie Bolestné u Boskovštejna

Kaple Panny Marie Bolestné u Boskovštejna

Kategorie: Církevní památky a poutní turistika

Jsou místa, která nás dokáží zklidnit a pohltit do tichého zadumání. Jedno takové místo se ukrývá v polích mezi Boskovštejnem, Jiřicemi u Moravských Budějovic a Prokopovem. Tam, kde byste nečekali nic víc než lány obilí, stojí krásná kaplička Panny Marie Bolestné.

Kde se tam vzala? K tomu se váže pověst o zdejším pánu z boskovštejnské tvrzi, který nechal kapli vystavět jako projev díků Panně Marii, která mu zachránila život před nájezdem Prusů. Bylo to začátkem roku 1742, kdy se k Boskovštejnu, tehdy se mu říkalo Boskovstýn, blížila tlupa pruských vojáků bažících po kořisti. Zdejší pán Konstantin Joachim hrabě z Gatterburku se vydal na útěk kočárem s domněnkou, že se ukryje v lesích mezi Boskovštejnem a Jiřicemi. Přes veškerý um jeho vozataje Málka mu Prusové byli brzy v patách. Nebohý hrabě spatřil na stromě obrázek Panny Marie Častínské a zvolal: „Pod tvou ochranu se utíkám, ó zázračná Panno Maria! Ó vytrhni z nebezpečenství a spas nehodného ctitele svého!" V tom se ohnula mohutná jedle a pod své větve ukryla kočár s prchajícím hrabětem i koňmi. Hrabě byl zachráněn. Jako výraz díků nechal hrabě Konstantin na tomto místě, tehdy ještě uprostřed leda, vystavět kapli.

Uvnitř kaple je nad oltářem velký obraz Panny Marie Častínské, který pochází z roku 1743. Obraz v roce 1827 obnovil znojemský malíř Jan Neoral. Na zdi kaple je vyobrazena také zmiňovaná pověst. Vchod do kaple střeží kříž, který v roce 1906 věnovala rodina Němcových z Jiřic.

Kapličce dělají společnost dvě vzrostlé lípy, které poskytnou stín vašemu rozjímání. K posezení a odpočinku vábí lavička, která nabízí výhled na rybník Kabelka.

Kouzlo místa ucítíte v kteroukoli denní dobu. V letních dnech vám k tomu navíc zahraje orchestr místních žab.

Kontakt

Kaple Panny Marie Bolestné
Boskovštejn
671 54

Tel.: 515 258 230
E-mail: ou.boskovstejn@volny.cz
Www: http://www.boskovstejn.cz/povest-o-kapli.html

  • Share!

Newsletter

×

Searching

×