Předzámčí Jevišovice - nová expozice o Jevišovicích a okolí

Předzámčí Jevišovice - nová expozice

Předzámčí je soubor budov se zahradou, které těsně přiléhají k objektu Starého zámku v Jevišovicích. Předzámčí tvoří se svým rozlehlým nádvořím ohromující architektonický skvost, kterým projdete až na nádvoří zámku a dále do jeho zajímavých expozic.

 

Předzámčí Jevišovice ukazuje, jak se žilo na Jevišovicku

Předzámčí dostalo díky nedávné rekonstrukci zcela novou podobu. To nejlepší je ale uvnitř. Město Jevišovice pro své návštěvníky připravilo ve spolupráci s Moravským zemským muzeem rozsáhlou muzejní expozici.

Ve dvou patrech můžete poznat, jak se žilo v našem regionu a dozvědět se i něco ze současnosti. Uvidíte exponáty, které přibližují život prostého lidu, poznáte, jaké zbraně používali zdejší páni ve středověku, uvidíte i kolekci nebezpečných husitských zbraní a uniformy ozbrojených sborů. Historická část expozice zahrnuje také ty nejstarší nálezy z pravěku, neboť jsou Jevišovice a okolí vyhlášenou archeologickou lokalitou. V expozici je vystavená i replika Venuše z Hlubokých Mašůvek, kterou určitě musíte vidět na vlastí oči!

Vedle historické části se dozvíte spoustu zajímavostí o zdejší přírodě a získané informace můžete hned prověřit v praxi.

Bludiště pro malé i velké

V podkroví budovy Předzámčí si můžete projít naše bludiště! Zabloudit byste sice neměli, ale kdo ví ;‑).

Další zajímavosti v Předzámčí Jevišovice

Až projdete vstupní bramou a budete stát na nádvoří Předzámčí, všimněte si místa s nerovným povrchem. Tuto část nádvoří jsme při rekonstrukci ponechali záměrně bez úprav a nové dlažby, abyste viděli, jak dříve vypadal povrch takového středověkého náměstí. Starý zámek stojí na kamenném ostrohu a povrch nádvoří byl z tvrdého kamene, který zde naši předci pro jeho těžkou opracovatelnost raději nechali.

Před vstupní branou je ještě jedna zajímavost. V hradním příkopě mají svůj výběh kamerunské kozy a ovce. Děti budou z našich zvířátek určitě nadšené.

Předzámčí je otevřené každou sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. Ve všední dny po telefonické dohodě na tel. 606 272 201.

     

Publikováno: 27. 08. 2015


  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Jevišovice a okolí – tipy na akce v regionu

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×