Kam v srpnu na Jevišovicku? Máme tu sedm super míst a dva tipy na kolo!

Kam v srpnu na Jevišovicku? Máme tu sedm super míst a dva tipy na kolo!

Chcete poznat něco z historie, zabavit děti a dát si trochu do těla? Tak si naplánujte výlet do Jevišovic a přečtěte si, kam byste určitě neměli zapomenout zajít a co vidět.

 

Trocha historie neuškodí - Starý zámek, Předzámčí

A byla by velká škoda, kdybyste vynechali jedno z těch nejzajímavějších míst, které Jevišovice nabízí. Je to Starý zámek a zajímavé expozice znázorňující historii, přírodu a další zajímavosti z regionu umístěné v jeho Předzámčí.

Procházka do dob dávných - Starý hrad

Kolem Jevišovic se nachází hned několik míst, kde na vás doslova dýchne duch dávných časů. Stačí se vydat procházkou na nedaleký kopec, na kterém stávalo původní sídlo jevišovických pánů. Starý hrad, jak mu říkáme dnes, byl s největší pravděpodobností vybudován v roce 1277 a dodnes zde najdeme pozůstatky mohutné stavby. Kromě dochovaných fragmentů původních hradeb je archeologickým nalezištěm.

I z mála se toho hodně dozvíme - zřícenina hradu Lapikus

Když už bychom byli u pradávných pozůstatků po našich předcích, proč se nevydat na zříceninu hradu Lapikus. Ten stával západně od obce Plaveč a první zmínky o něm se objevily kolem roku 1411. Příjemnou procházkou se dostanete až k pozůstatkům hradních stěn a zejména na podzim zde můžete obdivovat umění matky přírody, která vybarvuje okolí do krásné podzimní nálady.

Některé památky slouží dodnes - Zámek v Plavči třeba jako domov pro seniory

A když už budete v Plavči, nezapomeňte se podívat do místního zámku. Jeho historie sahá až do 13. století. V zahradě je navíc umístěna románská rotunda – kaple Nanebevzetí Panny Marie, která je někdy označována za sestru známé znojemské Rotundy sv. Kateřiny.

Cesta na kole za poznáním - Mlynářská stezka

Až vás omrzí pěší túry, sedněte na kola a vyrazte za poznáním míst spjatými s vodním hospodářstvím. Neskrývá se za tím nic jiného než projížďka Mlynářskou stezkou. Kdybyste chtěli tuto trasu projet celou, připravte se na 185 km dlouhý zážitek. Nevynechejte však zejména úsek vedoucí Jevišovicemi a přilehlými obcemi, kde vede trasa kolem Venclova mlýna, Šmídova mlýna nebo Hrázského mlýna.

Více kilometrů v nohách - více zajímavých míst k vidění

Trochu délkově přívětivější je další trasa Krumlovsko - Jevišovicko vedoucí napříč Znojmem z Moravského Krumlova do Jevišovic. Po cestě je možné udělat hned několik zastávek – za ochutnávkou vína ve Znojmě, po stopách filmu Bobule ve Višňovém nebo opět za historií do zámku v Moravském Krumlově.

Kde se nejlépe zchladit? - Jeišovická přehrada, koupaliště Pohoda

Zejména v horkých letních měsících pak nejen dospělí, ale především děti ocení návštěvu přírodních i uměle vytvořených místo pro koupání. Přímo v Jevišovicích můžete zajít na Jevišovickou přehradu, kde se dá vyjet na romantickou projížďku na lodičkách, nebo relaxovat při rybolovu. Pro děti bude ale určitě zajímavé koupaliště Pohoda v Únanově, kde se mohou vyřádit na tobogánu. A děti také nezapomeňte prohnat Dětským labyrintem v areálu Předzámčí Starého zámku.

 

Publikováno: 29. 07. 2017


  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Jevišovice a okolí – tipy na akce v regionu

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×