Vodní tvrz v Boskovštejně

Vodní tvrz v Boskovštejně

Kategorie: Historie a památky

Zámeček z přelomu 15. a 16. století získal v nedávné době zcela nové využití. Stalo se z něj velkolepé muzeum kol a historie cyklistiky vůbec, které rozhodně stojí za návštěvu. Objekt vodní tvrze má za sebou náročnou minulost, v průběhu které často nebylo jasné, zda si dokáže zachovat svou hodnotu jako historická budova.

Vodní tvrz v Boskovštejně měla nejrůznější využití

Vodní tvrz byla brzy po svém vzniku, ve druhé polovině 16. století, přestavěna na obilné silo. To bylo roku 1615 opět přebudováno, tentokrát na zámek. Zůstává ve vlastnictví hrabat z Náchoda, v době přestavby je jeho vlastníkem Jiří z Náchoda a Lichtenburka. V roce 1670 se o vodní tvrzi v Boskovštejně stále referuje jako o rytířském sídle, konkrétně v souvislosti s prodejem hraběti Ludvíku Raduitu de Souches. Na přelomu 17. a 18. století ji však čeká další přestavba, tentokrát bohužel na hospodářskou budovu. Vodní tvrz začala na počátku 18. století sloužit jako sýpka a ve druhé polovině 20. století přešla dokonce pod vlastnictví JZD.

Z vodní tvrze se stává muzeum

V 70. a 80. letech 20. století se osud vodní tvrze opět obrátil k lepšímu. Tvrz se stala majetkem Jihomoravského muzea ve Znojmě a začala být využívána pro muzejní účely. Po sametové revoluci připadl objekt obci, která jej byla z finančních důvodů nucena nabídnout k prodeji. Nový majitel dokončil započatou rekonstrukci, o několik let později byl však také nucen z ekonomických důvodů vodní tvrz prodat.

Muzeum kol Boskovštejn dává objektu nový rozměr

Objekt zámečku pak dlouhé roky ležel ladem. Nakonec se na něj opět usmálo štěstí a léta nevyužívané prostory zaplnilo Muzeum kol. Jeho bohatá expozice mapuje celé dějiny cyklistiky – od jejích naprostých počátků až do současné doby.

Na venkovní fasádě budovy zámečku si můžete povšimnout zbytků sgrafitové výzdoby. Interiér zdobí šnekové schodiště a štuková zrcadla na stropech pokojů.

Kontakt

Boskovštejn
Boskovštejn 32
671 54

Tel.: +420 515 258 230
E-mail: ou.boskovstejn@volny.cz
Www: www.boskovstejn.cz

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×