Poutní místo Hluboké Mašůvky

Poutní místo Hluboké Mašůvky

Kategorie: Církevní památky a poutní turistika

Významný poutní areál v Hlubokých Mašůvkách najdete pouhých devět kilometrů od Jevišovic. Toto poutní místo vzniklo kolem zdejšího léčivého pramene, jehož zázračné účinky byly písemně zaznamenány už v době předbělohorské.

Poutní areál se rozkládá na stráních kolem potoka Svatoňovec, který je v těchto místech ostře zaříznutý do krajiny a vytváří malé, ale zato hluboké údolí. Srdce areálu tvoří Lurdská jeskyně se studánkou na dně údolí. Odtud se můžete vydat křížovou cestou ke Kalvárii, případně můžete jít lesní stezkou, která je lemována obrázky různých poutních míst z Čech, Moravy, Slovenska a Rakouska. Cestou zpátky projdete kolem Božího hrobu, a pokud Vám nebude vadit ještě malá procházka, můžete si projít stezku Sedmibolestné Panny Marie se sedmi zastaveními, které namalovala světoznámá malířka Bedřiška Znojemská.

Většina návštěvníků přichází do poutního areálu od parkoviště uprostřed obce. V takovém případě je vítá kostel Navštívení Panny Marie, kterému dělají společnost staleté lípy na Mariánském náměstí. Hebký trávník na prostranství před kostelem láká k posezení v jejich stínu. Samotný kostel byl vybudován už v 17. století. Původně zde stával dřevěný kostelík zasvěcený Panně Marii Pasovské. Kostel byl významně přestavěn a rozšířen přístavbou lodi a hranolovité věže v letech 1949 – 1953. Byl to pravděpodobně poslední kostel vystavěný v této temné éře.

Do Hlubokých Mašůvek  zavítá každý rok několik tisíc poutníků. Před první světovou válkou sem mířilo až sto procesí ročně. Poutníci chodí vzdát hold Panně Marii de Foi. Její sošku daroval zdejším věřícím císařský polní maršálek Ludvík Raduit de Souches, který získal jevišovické panství za své služby císaři během třicetileté války. Součástí panství byly i Hluboké Mašůvky. Byl to právě hrabě de Souches, který nechal v roce 1680 postavit na místě dřevěného kostelíku první kamenný kostel a nechal jej zasvětit Panně Marii. Zvětšenou podobu sochy Panny Marie de Foi dnes spatříte přímo na hlavním oltáři. Původní soška Panny Marie de Foi byla menší a Ludvík de Souches ji nosíval schovanou pod uniformou, aby ho chránila. Soška pochází z belgického kláštera, který se chystal Ludvík se svým vojskem vypálit. Matka představená jej prosila, aby klášter ušetřil. Maršál její prosbu vyslyšel a Matka představená mu výměnou za to mu darovala tuto vzácnou sošku.

Za kostelem sejdete několik schodů a ocitnete se na malé lázeňské kolonádě. Ještě v polovině 19. století tu totiž byly lázně. A právě tady najdete onen zázračný pramen, ze kterého se můžete plnými doušky napít. Asi nejznámějším zázrakem bylo uzdravení chromého umělce ze Znojma. Ten nechal vystavět jako poděkování za své uzdravení sedm kapliček s vyobrazením Sedmi radostí Panny Marie. Kapličky lemují cestu z Přímětic u Znojma do Hlubokých Mašůvek, kudy chromý umělec putoval. V kapličce sv. Anny před kostelem jsou dosud na památku uloženy berle uzdraveného.

Kontakt

Poutní areál Hlubokých Mašůvek
Hluboké Mašůvky
671 52

Tel.: 515 255 227, 515 255 225
E-mail: info@hlubokemasuvky.cz
Www: -

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×