Po stopách prapředků

Po stopách prapředků

Kategorie: Turistika v přírodě

Jevišovice a okolí jsou známé díky rozsáhlým nalezištím pravěkých pozůstatků. Pokud vás zajímá tato dlouhá etapa vývoje lidstva, můžete se společně s námi vydat Po stopách prapředků. Jevišovice patří do sítě nalezišť spojených s pravěkým osídlením na jižní Moravě. Tato místa jsou spojená do uceleného projektu a vy je máte možnost postupně navštívit. 

Při svém putování Jevišovickem můžete navštívit také archeologicky významné lokality na severovýchodě Znojemska, přesněji v okolí Moravského Krumlova a Krumlovského lesa.

 

Nálezy, které se objevily v Jevišovicích, odkazují několik desítek tisíc let nazpět, až k neandrtálcům, kteří se živili výhradně lovem a sběrem. Významnější nálezy pocházejí ovšem z mladší doby kamenné. Na Starém hradě se totiž rozprostíralo pravěké sídliště lidu s tzv. moravskou malovanou keramikou. V tomto případě mluvíme o období přibližně 4000 let př. n. l.

Naleziště v lokalitě Starého hradu je spjato s významnými archeology Jaroslavem Palliardim a Františkem Vildomcem.

Podle dosavadních výzkumů je však nejvýznamnějším obdobím jevišovického pravěku eneolit, nebo-li pozdní doba kamenná, trvající přibližně do roku 2000 př. n. l. Sídliště, které se nacházelo na Starém hradě, dalo jméno celé kultuře této doby - jevišovická kultura. Díky tomu a díky souvisejícím archeologickým nálezům se Jevišovice dostaly do učebnic archeologie.

Také v pozdějších etapách se výskyt osídlení koncentroval do lokality Starého hradu. To platí i pro dobu bronzovou, resp. lid věteřovské kultury a později lid velatické kultury. 

V této archeologicky bohaté lokalitě našli badatelé také četnou řádku keramických zlomků spojených s působením Keltů na jižní Moravě. Předměty spojené s Kelty se našly také v nedalekých Střelicích.

 

Odkaz pravěkých civilizací si nejlépe prohlédnete v muzeu ve Starém zámku.

Otevírací doba:

květen + září otevřeno víkendy 10.00 až 16.00 hod

červen až srpen otevřeno úterý až neděle 10.00 až 16.00 hod

podrobnosti o otevírací době

 

Vstupné:

90,- Kč, snížené 45,- Kč, rodinné 225,- Kč

 

 

 

Kontakt

Starý zámek v Jevišovicích
Starý zámek 1
671 53

Tel.: +420 778 743 952
E-mail: jcerny@mzm.cz
Www: www.mzm.cz

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×