Kam za vínem

Kam za vínem

Kategorie: Víno a vinařská turistika

Jevišovice se sice nemohou pochlubit vlastními vinicemi, nicméně k vínu tu máme velmi blízko. Dokládá to i stále rostoucí význam přehlídky vín pod názvem Zámecká vinařská romance. V rámci akce probíhá degustace vín ze Znojemska a přilehlých oblastí Rakouska a současně také soutěžní přehlídka ryzlinků rýnských z celé republiky, Slovenska a Rakouska, mezi kterými vybírá odborná porota ty nejlepší vzorky. Navíc jen kousek od nás leží vyhlášené vinařské obce, jako Višňové či Horní Dunajovice.

Kam se tedy vydat za vínem?

Adámkovo vinařství ve Višňové

Malé rodinné vinařství založené v roce 1973 nejspíš znáte díky slavné filmové sérii Bobule. Vy se sem můžete vydat a ochutnat exkluzivní vína tohoto vinařství, které si vybralo jako svůj symbol sv. Jana Nepomuckého. Ve Višňové můžete navštívit rozlehlý zámecký park nebo vyhlídku na Staré hoře. Višňové jsou v blízkosti Páteřní cyklostezky Krumlovsko-Jevišovicko.

Vinařská obec Horní Dunajovice

Tradice vinařství se v Horních Dunajovicích a okolních obcích rozvíjela po několik staletí. Nejvýznamnější viniční tratí jsou prosluněné Frédy. Jelikož obec leží na jihovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny, mají zdejší vinice poměrně náročné podmínky pro produkci hroznů, které však stimulují vína a dodávají jim patřičné charakteristiky. V obci je sklepní ulička a zajímavostí jsou vinné sklepy v místní části Domčice, které jsou vylámané do břidlice. V obci naleznete vystavený také historický kládový lis. Ke známým vinařům, kteří získávají četná ocenění, patří například Vinařství Líbal.

Únanov

Malebná vesnička Únanov leží kousek od Znojma severovýchodním směrem. Únanov je spojen s Jevišovicemi prostřednictvím panského rodu z Kunštátu a Jevišovic. Také zde je zakořeněná tradice pěstování vína. Významnou viniční trať o rozloze přibližně 3 hektary najdeme v sousedství kaolinového lomu. Toto podloží dává tušit, že víno bude mít charakteristickou chuť. Pokud se vypravíte do Únanova, můžete se svlažit v pěkně a moderně zařízeném koupališti, nebo navštívit unikátní modernisticky pojatou kapličku Panny Marie.


  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×